Ki ne szeretné az az örök ifjúságát és az ideális súlyát megőrizni, karcsú derekat és sportos alkatot magának?
Persze teljesen relatív, hogy kinek mi az ideális, de egy biztos, hogy a súlyfelesleget nem látjuk szívesen magunkon és ma a túlsúly sajnos már a nyugati társadalom kórságává vált.
Tudjuk, hogy az élelmiszeripar és a reklámok sem támogatják a szép test ideáját, hiszen a boltokba betérve, rengeteg ízletes, de annál silányabb tömegárut emelhetünk le az üzletek polcairól.
Érdemes azon is elgondolkodni, hogy az élelmiszeripar diktálja a legfrissebb trendeket, és ez elmúlt években egyre inkább megfigyelhető, hogy az áruházak 80%-át az előre csomagolt, régi, tartósított ételek teszik ki, melyhez egyre inkább igazodni vagyunk kénytelenek.
De szerencsére a természet sosem hagy minket cserben és ellát minket minden szükséges földi jóval, ha nem hagyjuk magunkat a fagyasztott, konzerves, por- és dobozos dolgokkal eltéríteni.
A trendek és a körülmények nem feltétlenül támogatnak, így mondhatni, hogy nincs könnyű dolgunk, ha a natúr, friss ételeket részesítjük előnyben és próbálunk a lehető legteljesebben étkezni.
Sosem voltam híve a félkész és gyors-ételeknek, mely a rohanó mindennapok megoldása lehetne és hiszem, hogy sokkal inkább éri meg az a némi plusz ráfordított idő és figyelem, mely a teljes értékű ételek készítéséhez szükséges – mind az alapanyagok, mind pedig az elkészítés terén.
Örök ifjúság és a túlsúly forradalma:
Nemrég hallottam -melyet kedvenc indiai gurum is hangoztat, hogy az étel elkészítése után négy órával már olyan kémiai anyagok szabadulnak fel benne, melyek kártékonyak az emberi szervezet számára, ami az emésztést és a felszívódást egyaránt megnehezíti, felesleges terhet róva ezzel a szervezetre. Keleten jól tudják ezt, így állítólag minden valamit magára adó, tudatos indiai, ezek után már nem is nyúl többé az ételhez.
Ok, de mi van a töltött káposztával és a nagyi főztjével? Folyamatosan e kérdések foglalkoztattak -bár attól tartok, hogy feltehetően ez esetben sincs kivétel, főleg a húsos, nehéz ételek esetében.
Ha pedig a népes családokra gondolunk, akkor végképp nincs könnyű dolga a ház asszonyának, ha netán még erre is figyelni akar, hogy mindig csak a tűzről leemelt friss dolgok kerüljenek az asztalra.
Bizony elcsépelt, de természetesen ennél is jobb megoldás, ha minél több friss gyümölcs- és zöldséget fogyasztunk, hiszen a vitaminokon kívül a benne lévő enzimek segítik a felszívódást, melyek az emésztés és az immunrendszer számára is a jótékony baktériumok arányát szaporítják.
Amennyiben az agyi kapacitásunkat és a kellő energiaszintet szeretnénk a maximumon járatni, és az idő előtti öregedést csökkenteni, akkor nem árt e néhány, fenti alapszabály betartása.
Ha pedig kétségeink adódnának ezzel kapcsolatban, akkor legalább 1-2 héten át érdemes mindezt kipróbálni, hogy a saját bőrünkön teszteljük le ezen ősrégi, íratlan szabályok létjogosultságát.
A túlsúly forradalma?
A túlsúly szerteágazó témakörét illetően, pedig valóban Dunát lehet rekeszteni a tanácsok, fogyókúrák és ilyen-olyan diétákkal, melyek sajnos általában inkább kevesebb, mint több sikert aratnak a végén.
Nemrégiben egy előadáson pedig egy egészen újdonságot hallottam, melyet egy amerikai bűvész híres, víz alatti bemutatójára való készülés ihletett, amiben egy, a tudományt megdöntő, hatalmas akváriumban való, levegő nélküli hosszas merülésre szánta el magát.
A várttal ellentétben technikailag sajnos nem adatott meg a lehetőség, hogy egy láthatatlan csövön keresztül oldják meg az oxigén bejuttatását számára, így végül arra adta a fejét, hogy jó maga fejleszti ki a légzésbenntartás gyakorlatát, melyet hosszú időn keresztül, napi szinten gyakorolt.
Az eredmény az lett, hogy a mutatványt végül önerőből, a saját fizikai határain táncolva vitte véghez, melynek végén egy szemmel látható, nem kis mértékű fogyás lett a hozadéka.
Mindennek oka pedig egészen egyszerű, hogy a szervezet az átmeneti oxigénhiány és a szén-dioxid telítettség hatására hatalmas energiamennyiséget emészt fel, amit a test a zsírraktárakból kénytelen elvenni.
Egészen leegyszerűsítve a dolgot, ha belegondolunk, hogy a jóga már ősidőktől alkalmazza különféle légzőgyakorlataival a légzés ki- és benntartását -mely kedvenc gyakorlataim egyike – aminek számtalan testi-lelki előnye van a jóllétünkre nézve, így valóban nem lepődöm meg az eredményen annak ellenére, hogy a fogyás esélye ez esetben eszembe sem jutott volna.
Egy szó mint száz, azt hiszem hogy nem válik hátrányunkra, hogy ha elkezdjük beiktatni a légzőgyakorlatokat, illetve akár a mindennapi rutin-teendőink közepette is játszva, tesztelve- gyakoroljuk a légzés benntartásának művészetét és megfigyeljük, hogy néhány hét elteltével az egyéb jótékony hatások mellett, mintegy mellékhatásként megindul-e az a bizonyos súlycsökkenés, ki tudja..