Ami az elmúlt éveket illeti, egyre többet hallhattunk a lenmagról, erről az ősi, világoskék színben pompázó, kerteket díszítő csodanövényről, melynek rostjaiból textil készül, magjából pedig olajat sajtolnak.
Talán meglepő, de i.e 2000 évvel ezelőtt is már gyógyhatású növényként tartották számon, így jogos a kérdés, hogy vajon mit tud ez a különös, kis barna -vagy aranyszínű magocska, mely valódi elixírként hat az emberi test egészére, mely már több ízben is bizonyítást nyert az idők folyamán?
Vitaminokban /A,B, C, D, E/ és ásványi anyagokban gazdag növény, miáltal kálium, foszfor, magnézium, kalcium, vas, cink, kén, nátrium, klór, mangán, szilikon, réz, fluor, alumínium, nikkel, kobalt, jód, alybdenumot és krómot is tartalmaz.
100 gramm lenmagban 450 kalória, 28 gramm rost, 41 gramm zsír és 20 gramm fehérje található, mely már önmagában bizonyítja hozzáadott, magas tápértékét.
Ezen felül jócskán találhatóak benne a szervezet számára jótékony növényi olajok és az elengedhetetlenül fontos Omega3 zsírsav, melyről köztudott, hogy a testünk önmagában sajnos képtelen előállítani, de a szív, a bőr és az agy számára is nélkülözhetetlen fontosságú.
A népi gyógyászatban ősidők óta egyaránt használatos, miszerint nincs olyan szerv, melynek működésére ne lennének jótékony hatással, e parányi kis magocskában lévő eszenciák.
Az emésztőszervi gondok, magas koleszterinszint, epe- vesekő, vagy bőrproblémák és az ízületi panaszokon át, a hurutos megbetegedésekig, számtalan problémára nyújt enyhülést.
Mindemellett erős gyulladáscsökkentő hatással bír, így külsőleg , akut bőrgyulladások , kelések, furunkulusok és ekcémára is igen hatékonynak bizonyult, ezúttal borogatás formájában.
Belsőleg pedig emésztő- és légzőszervi megbetegedések esetén, a nyálkahártya regenerálásával fejti ki jótékony hatását.
Különböző bélpanaszok, gyulladás, székrekedés esetén is hatalmas segítség lehet, de menstruációs görcsök és prosztataproblémákra is igen áldásos hatású.
Hölgyeknek, különösen a menopauza időszakában igen javallott a használata, hiszen a benne lévő fitoösztrogéneknek hála, mérsékli a klimax-szal járó, kellemetlen tüneteket, de még a mellrák kialakulásának esélyét is csökkenti.
A lenmag fogyasztása:
A mag héjának nyálkás bevonata önmagában nem emészthető, miáltal csak áthalad a tápcsatornán, így a felszívódás érdekében, érdemes őrölt formában fogyasztani.
Talán különösen hangzik, de tea formájában is fogyasztható, a következőképp:
Két evőkanál őrölt lenmagot áztassunk egy bögre meleg vízben fél órán át, majd lassan, melegen kortyoljuk el.
Amennyiben úgy döntenénk, hogy önmagában fogyasztjuk, akkor arra ügyeljünk, hogy legalább 10-szeres mennyiségű víz, vagy folyadék kísérje útját.
Lenmag borogatás:
Néhány evőkanál lenmagot forrázzunk le, majd miután kihűlt, egy gézlapba betekerve tehetjük a kívánt, kezelendő felületre.
Felhasználási módjainak csak a fantázia szab határt, így leves, főzelék, müzli, kenyér, sütemény, vagy joghurtba belekeverve is igen ízletes, tápláló étel válik belőle.
Összességében elmondható, hogy egy igen összetett és egészséges, ún. ‘superfood’-ként funkcionál, így érdemes ezt az étrendünkbe rendszeresen beiktatni, hölgyeknél pedig a kihagyhatatlan kategóriába sorolhatnánk.
Te milyen formában fogyasztod a lenmagot?
Amennyiben ha van bármi, ezzel kapcsolatos ötlet vagy recepted, kérlek oszd meg velünk!
https://www.retikul.hu/kencefice/pakolas-szaraz-hajra-lenmagbol/
https://napimuzsa.hu/eletmod/mitol-oly-ertekes-a-jol-bevalt-cikoria/