Barion Pixel

Az immunrendszer 16+1 őre

Az immunrendszer 16+1 őre, melyet semmiképp ne hagyj ki az étrendből

Köztudott, hogy ez egyes ételekben található vitaminok, ásványok és más tápanyagok segítik a szervezet védekezőképességének fenntartását- általa az egészség megőrzését, hogy kellően felvértezve állhassunk az elkerülhetetlen külső kórokozókkal szemben.

Nem térnék ki egyenként az A,C,D,E vitamin, cink, szelén, a vas -egyéb antioxidánsok és mikrotápanyagok egyenkénti jótékony hatására, sokkal inkább az alábbi, legfontosabb növények listájára érdemes tán egy pillantást vetni, melyekben mindezek jócskán megtalálhatóak, melyeket ajánlott időről-időre, de leginkább rendszerint, az étrendünkbe illeszteni.

Szinte nincsen már új a nap alatt, de akár a piacon járva is jobb magunkat emlékeztetni, hogy miket érdemes beszerezni a teljesebb immunrendszer és a jó közérzet érdekében.

Az immunrendszer 16+1 őre:

1.Színes Kalifornia paprika -különösen a piros színű:

A C vitaminról feltehetőleg majd mindenkinek a citrusfélék jutnak eszébe, pedig ez a csodazöldség még ezeknél is magasabb C vitamintartalommal bír.

Kiváló C vitaminforrás, melyből egy közepes méretű, piros paprikában 152mg C vitamin található.

Viszonyításként: a nőknek 75mg, míg a férfiaknak 90mg adagra van szükségük belőle.

Mindemellett kiváló karotinforrás is egyben, mely szintén remek antioxidáns, mely az A vitamin előanyagaként ismert.

2. Citrusfélékről sem kell talán túl sok szót ejtenünk, egy biztos, hogy kiválóan támogatják az immunegészséget.

Egyikkel sem lehet mellényúlni, mert egy közepes méretű narancsban is 83mg C vitamin található, mely igazán jó választás lehet, mindemellett a grapefruit, mandarin, pomelo, és a citrom is kiváló forrásai e vitaminnak, az utóbbiak leve pedig egy kevés mézzel keverve, kiválóan hat megfázás és torokfájás esetén

3. Fokhagyma:

Kevés magasabb hatásfokkal bíró immunerősítő van az ’ördögűző’ fokhagymánál, mely jellegzetesen csípős, fűszeres ízével, magas allicin és kéntartalmával rendkívül erős immunerősítő. Hatóanyaga a fehérvérsejtek egy típusának működését serkenti, elsősorban azt, mely a vírusok ellen lendül hadba, így nem csak a megelőzést, de a gyógyulást is felgyorsítja. A legjobb hatás kedvéért, elsősorban nyersen fogyasztandó /lehetőleg ne randi napján tegyük/ vagy felszeletelés után, 10 percig állva hagyni, majd enyhén megpárolni.

4. Vörös- vagy lilahagyma:

E csodás gyógyító növény – a fokhagymához hasonlóan magas kéntartalmán kívül, az allicin tartalma az, melyek mindegyike kiváló antioxidáns hatású, mindemellet a quercetin tartalma az, mely rendkívül jól veszi fel a harcot a különféle kórokozók ellen, emellett meglepően magas C vitaminforrás (11-13 mg/ 1 db vöröshagyma) is egyben.

A hatóanyagok maximalizálása kedvéért, természetesen ez is nyersen, vagy enyhén főzve érdemes fogyasztani.

5. Gyömbér: A hagyományos medicina évszázadok óta használatos, serkentő hatású gyökérnövénye, mindig is az immmunrendszer őrzője volt.

Mindez antioxidáns, antibakteriális hatásának tudható be, mely elsősorban felsőlégúti problémák esetén ajánlott, de mindemellett kiváló vérkeringéspezsdítő, emésztésfokozó és még számos jótékony hatással bír, mely még hányinger leküzdésére is használható, fertőzések esetén pedig szintén sikerrel alkalmazható.

Természetesen elsősorban friss, vagy szárított verzióban a legideálisabb alkalmazni.

6. Brokkoli:

Magas C– és A vitamin, szelén és folsav tartalma miatt érdemes belőle rendszeresen fogyasztani, kiváló antioxidáns.

7. Kivi:

Magas C vitamin tartalma révén, senkinek nem ismeretlen (71mg/ gyümölcs), melyből napi 1-2 db fogyasztásával már sokat tettünk az egészségünkért. Egyéb alapvető tápanyagok is találhatóak benne, mint a kálium, folsav, magnézium, K és az A vitamin.

8. Kurkuma:

Ez az igen élénk színű, indiai gyökérzöldség már egy ideje nagy figyelmet kap fertőzésmegelőző, gyulladáscsökkentő és méregtelenítő hatásáért.

9. Fermentált, pro biotikus ételek:

A kutatások kiemelik a szervezet antitestjeinek serkentésére bíró hatását, mely az immunrendszer, azon belül is a bélrendszer jó baktériumflórájáért felel, mely elsősorban az emésztésen keresztül fejti ki gyógyító hatását.

10. Bogyós gyümölcsök:

Ezen aprószeműek fogyasztása nagyszerű C vitamin és antioxidáns forrás a szervezet számára, mely az ún. flavonoidokkal van tele, mely a légzőrendszer egészségéért kiválóan felel.

11. Bodza:

Az immunerősítés szempontjából, talán erről tudunk a legkevesebbet. Magas vitamintartalmán túl, kiváló fertőzésmegelőző és annak tüneteinek enyhítő hatással bíró növénye, amit elsősorban megelőzésként érdemes alkalmazni.

12. Zöld tea:

Az immunrendszer 16+1 őre egyikeként, a mindenki által ismert zöld tea, köztudottan rendkívül magas antioxidáns tartalommal van megáldva, így napi rendszeres fogyasztásával, sokat tehetünk az egészségünk megőrzéséért, mely mindezen kívül még gomba- baktérium is vírusölő hatással is bír. Mindezen csodálatos gyógyító anyagok elsősorban zöld-és a matcha teában találhatóak meg a legnagyobb számban.

13. Papaya:

Ez a különleges, trópusi gyümölcs egy valódi tápanyagbomba a szervezet számára, melyből már egy kisebb gyümölcs is 95mg C vitaminnal bír. Ezen kívül még folsav, kálium, A vitamin és béta karotin, likopin, zeaxantin és luteinben gazdag volta miatt, egyre népszerűbbé válik immár idehaza is. Mindemellett a papain nevű enzimben is bővelkedik, mely kiváló emésztőenzim, a bél- és az immunrendszer fontos felelőse.

14. Mandula:

Ezek az esztétikus formájú magocskák jócskán bővelkednek E vitaminban, mely legalább a C vitaminhoz hasonló jelentőséggel bír az immunrendszer egészét tekintve.

15. Napraforgó magok:

Magas E vitamintartalma mellett a szelén az egyik fő tápanyaga, mely kellően stimulálja az immunrendszer megfelelő működését.

16. Spenót:

Az immunrendszer 16+1 őre-ként, ez a finom csodalevélke C és A vitamin, béta karotin, antioxidánsok és folsavban is egyaránt bővelkedik, mindemellett flavonoidokban is gazdag -melyet nem kell külön kiemelni az immunrendszer szempontjából. A maximális hatás végett elsősorban nyersen, salátaként, az A vitamin jobb felszívódása érdekében pedig párolva, vagy főzve fejti ki áldásait.

17. Tök és édesburgonya:

Mindkét élénk színű zöldség, egy rendkívül könnyű szénhidrátforrásnak bizonyul.

A narancssárga színe utal a béta karotinban való gazdagságára, mindemellett magnéziumot, káliumot, kalciumot vasat és még egy kevés C vitamint is tartalmaznak.

A béta karotin köztudottan kiváló látásjavító és bőrmegóvó hatással is rendelkezik.

Legvégül pedig- kiegészítő ráadásként -néhány gyógynövény, melyet feltétlenül érdemes alkalmanként az életünkbe vonni, hogy a fent említett csodaétkek hatását támogassa:

echinacea

astragalus vagy ugrócsont nevű növény

gyógygombák

Mindezek ismertetése külön fejezetet érdemelne, melyre majd a következőkben térnék ki külön, hogy ezen elixíreket egyenként bemutathassam.

Ha netán volt már szerencséd bármelyiket is kipróbálni, kérlek oszd meg az általad tapasztaltakat és azt, hogy te melyiket ajánlanád leginkább, vagy van-e bármi más, melyet ezeken kívül szeretnél még velünk megosztani?

https://napimuzsa.hu/eletmod/mi-a-gyogyito-ivoviz-legfobb-titka/

https://www.hazipatika.com/gyogynovenytar/kasvirag_echinacea/113

Megosztás:

Kapcsolódó cikkek